pátek 17.9.2021 / Naděžda

Žďár nad Metují / Dobrovolný svazek obcí Policka

znak obce Žďár nad Metují

Základní informace

Úřední hodiny

  • pondělí:08:00 — 11:00, 13:00 — 17:00
  • středa:08:00 — 11:00, 13:00 — 17:00

Občanská vybavenost

V obci je základní škola a mateřská škola, obecní knihovna, pošta. Dále je zde prodejna potravin, prodejna smíšeného zboží, Žďárská hospoda, železniční stanice.

Spolky a sdružení

  • TJ Sokol Žďár nad Metují
  • Honební společenstvo ve Žďáru nad Metují

Společenský život

Společenský život v obci zahajují každoročně plesy, v dubnu probíhá sjezd řeky Metuje, dodržuje se tradiční posvícenská zábava, v prosinci jsou vánoční koncerty.

Historie obce, která patří k nejstarším na Policku, sahá až hluboko do 13. století, kdy tento kraj postupně osídlovali Benediktini zároveň se zakládáním polického a broumovského kláštera. V obci je velmi citlivě skloubena původní lidová zástavba s nově budovaným sídlištěm.

Vesnička je schoulená v úpatí stolové hory Ostaš, která vystupuje nad krajinu Polické pánve jako dominantní stolová hora (700m n.m.).a v dávných dobách sehrála významnou roli ochránce okolního obyvatelstva v dobách husitských válek, ale i pozdějších válečných konfliktů. Tato hora patří do katastru obce. Množství kvádrových pískovců, roztodivných tvarů skalních věží s názvy Čertovo auto, Zbrojnoš, Zrádce, nebo Cikánka mají své kouzlo po celý rok. Neopakovatelné vyhlídky do kraje, osvěžující lesní porosty, to vše láká turisty do skalního města. Chatový tábor na Ostaši s restaurací nabízí ubytování a stravování. Obcí protéká žďárský potok, zvaný Dunajka, který se pod Vlčincem vlévá do Metuje.

Police nad Metují na mapě

Policko leží v Královéhradeckém kraji, je součástí turistické oblasti Kladské pomezí a Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, výchozím bodem je Police nad Metují / GPS 50.5360789N, 16.2336972E

město Police nad Metují s radnicí z roku 1718

informační centrum najdete v Pellyho domech na náměstí